ÇANKAYA İŞÇİLERİ YOL GÖSTERİYOR!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öyle işverenmiş, partiymiş, sendikaymış, kimseyi dinlemeden doğrudan eylem koyuyorlar. Arkalarında her ay düzenli aidat alan, ama belediye ile iç içe geçmiş Genel İş Sendikası yok. Sendikayı göreve çağırmalarına rağmen, yardımcı olmak şöyle dursun, eylemlerini itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Sendika yayımladığı bildiride işçileri suçluyor, iddialar tam iktidar dili kıvamında.

İşçiler her öğle, bin bir zorluğa rağmen, yürüyüş yapıyor, alkış çalıyor. Basın metni okuyor, alkışlı protesto yapıyor, ıslık çalıyor. Ana binada, park bahçelerde vb. yerlerde sürüyor bu eylemler. Şunlar için:

https://pravdagazetesi.net/bizler-cankaya-belediyesi-iscileri/ 

Çankaya Belediye işçilerinin mücadelesi yeni bir momentte olduğumuzu gösteriyor. İşçi sınıfının diğer kesimleri için de bu geçerli ama artık belediye işçileri sessiz sedasız olmayacak gibi görünüyor, bütün emareler buna işaret ediyor. Öyle görünüyor ki, benzer eylemler başka belediyelere de sıçrayacak. Nedeni işçilerin büyük bir kısmının asgari ücrete yakın ücretler alması.  İktidar’ın, muhalefet’in yönettiği belediyelerde işçiler şimdilik düşük perdeden de olsa hoşnutsuzluk gösteriyor ama yangının kıvılcım alması an meselesi. İşçiler sabırla 2022 temmuz Toplu İş Sözleşmelerinin sonuçlanmasını bekliyor.

 Çankaya İşçisi Direnişten Öğreniyor

 Çankaya işçisi direnişin simgesi, çünkü geçmişte dişi tırnağı ile mücadele etti, hem işverene karşı, hem sendikanın umursamazlığına, anti demokratik tavırlarına karşı. Toplu iş sözleşmesi kendisinden bağımsız imzalandı, temsilcileri görevden alındı, öncü işçileri işten atıldı, şube seçimleri absürd bahanelerle ertelendi. Bunlara rağmen pes etmediler. Her aşamada tavır sergilediler. TİS’leri satılırken, 2021 Kasım ayındaki ekonomik çöküntüye maruz kalırken, işyerinde EkProtokol isterken de itiraz ettiler, eyleme çıktılar, seslerini yükselttiler.  

 Siyasetle kuşatılmış bir alanda , işçi direnci, bilinç keskinliği, deneyim zenginliği, irade beyanı Çankaya işçilerinin karakteri haline geldi.

Genel İş sendikasının onlara diktiği çuval dar geliyor. İşçi o çuvala sığmıyor ve her adımda çuval yırtılıyor. Sendikacıların pompaladığı burjuva bilinç, işçilerin eylemleriyle buhar olup dağılıyor. Sendikal çürüme diz boyu ve işçiler dizginlenemiyor artık. 

 Geçmiş yıllarda emek mücadelesi düşük tempoda seyretti. Bu temponun üzerine kurulmuş sendikal mücadele ve alışkanlıklar bugünün ihtiyaçlarına yanıt vermiyor. Ülkenin dört bir yanında işçi eylemleri var. Hak kayıpları ve yoksulluk giderek artıyor ama ortada üye sayısı fazla sendikaların hiçbiri yok. Sınıf işbirlikçi, teslimiyetçi çizgiye karşı yeni bir odak şekilleniyor ve bu odak sendikal rekabeti değil, mücadeleci öncü işçileri bir araya getiriyor. İşçiler birbirleri ile ağlar aracılığıyla buluşuyor ve ileri adımlar atıyor.

 Sendika, işçilerin sorunlarına yönelmek yerine, öteki sendikalar ile kavga dili kullanarak işçileri yanlış bir zemine çekiyor. İşçileri birbirine karşı kışkırtıyor. Oysa ki, işçilerin günlük talepler etrafında bir araya gelmesi gerekiyor. İyileştirme, zam, kadro, tediye, sosyal haklar gibi ortak problemler eksen alınarak birleşik mücadele verilmeli. Sınıf kardeşliği pekişmeli

 Çankaya işçisi bugün sergilediği düzeye, yıllar içinde verdiği mücadele sonucu geldi. Her bir aşama derslerle dolu. Sendika bürokrasisine güvenmemeyi, işverenin manipülasyonunu sıcak mücadele içinde öğrendi. Şube seçimleri üzerinden insanları gruplara bölen, her dönem birilerinin önünü açan stratejiyi deneyimleyerek test etti. İşçiler önlerine dikilen sayısız engeli aşarak sınıf bilincini geliştirdiler, kendi eylemlerini ve örgütlenmelerini yarattılar. Bu bilinç ve örgütlülük diğer belediyelerde, aynı şartlarda çalışan işçilerinin eylemlerinin habercisi.

 Bugünlerde yapılan eylemler, TİS yasallığının dışında, fiili eylemler ve işçilerin kendi bulmuş oldukları metodlarla ilerliyor. İşyeri komiteler önem kazanıyor. Ortak forumlar önem kazanıyor, kararları birlikte almak önem kazanıyor.

 Eylemlerin başka bir yönü ise şöyle ifade edilebilir. Bir haysiyet mücadelesi. Binlerce işçiyi yok sayan, ekonomik yıkımın cenderesine sürükleyen, söz söylemesini engelleyen kibre karşı eylemler. İşçiler için bu bir ekmek ve haysiyet mücadelesi.

 İşçiler, kendi deneyimlerinden öğreniyor ve sınıfın isyan ateşini körüklüyor. Herkesin bir odunu vardır bu ateşe atacak.

7
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇANKAYA İŞÇİLERİ YOL GÖSTERİYOR!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin