ÇARE TABİB!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“TABİB, belediye işçilerinin sigortasıdır, 2022 Toplu İş Sözleşmelerinde işçiler bir şey kazanacaksa TABİB sayesinde olacak” demiştik.

Çünkü TABİB, siyaset ve sendikalar üzerinde baskı kurmuş durumda. Kısa zamanda doğru, anlamlı, sahici bir mücadele azmi ve hattı yarattı. Ek Protokol, Kadro, İlave Tediye, Promosyon, TİS konularında etkili bir performans sergiledi.

TABİB, işçilerin baktığı bir odak oldu ve olmaya devam edecek. Sendikaların bu odağı görmezden hareket etmesi beklenemez. Her adımını izliyorlar.

2022 TİS’lerdeki kazanımlar TABİB’in kazanımlarıdır. AKP’nin yönettiği 23 İstanbul ilçe belediye TİS’lerini hatırlarsanız, TABİB işçilerin hakkı olan maddeler konusunda, her aracı kullanarak müthiş bir basınç kurdu. O toplantılara katılmış öncü işçilerin tanıklıklarına başvurularsa, salonda parti yöneticilerinin dahil, herkesin TABİB’den bahsettiği kolayca öğrenilir. Yüzde 80 artış oranı bu baskılardan sonra geldi. Bu oran diğer TİS’leri etkiledi.

Bu özverili ve sorumluluk duygusu içeren mücadeleler olmasaydı durum daha vahim olacaktı. TABİB aylardır bu mücadeleyi canla başla sürdürüyor. Hem de Türkiye’nin her yerinde. Malatya TİS’i, Konya TİS’i, Sarıyer Grevi, Çankaya İşçilerinin mücadelesi, Kartal ve Kadıköy TİS’leri sıradındaki eylemler TABİB imzalıdır ve politik hazırlıklar, taktik hamleler bu oluşumdan gelmiştir.

Bu durum unutulmamalıdır. Elbette bunların evveliyatı da vardır. Yazıyı uzatmayalım.

Evet, hantal sendikalar, TABİB in güçlenmesinden rahatsız durumdalar. Ama olan oldu, atı alan Üsküdarı geçti. TABİB yükselecek ve buna kimse engel olamayacak.

TABİB, işçilerin kazanması için mücadele eder. Sendikayı o eğilim yönetmiş, bu eğilim yönetmiş bununla ilgilenmez, asıl işi bu değildir. Amacı bu değildir. Tabanı harekete geçirmek, örgütlülük ve bilinç seviyesini arttırmak, işçilerin gündelik mücadeleye katılmasını, aktif olmasını sağlamak, sendikayı ve siyaseti işçilerin ekonomik, sosyal ve demokratik çıkarı için harekete geçirmek için çalışır. Bilinçli, örgütlü ve mücadeleci bir işçi kuşağı yaratmaktır asıl derdi.

Derdi koltuk değildir, derdi sınıf hareketi yaratmaktır. Bu konuda emin adımlarla yürüyor. İstediğini alacaktır, çünkü her gün yüzlerce proleter karşılık beklemeden, işçi sınıfı için çalışmaktadır. Hem de büyük bir inanç ve kararlılıkla, yoldaşlık ruhuyla, birbirine güven duyarak. İşte kimse bu anlamlı ve inatçı çabanın karşısında duramayacaktır.

Gel gelelim imzalanan TİS’lere. Evet TABİB’in mücadelesi sayesinde karar vericiler tehlikeyi sezmiş, ayak oyunlarıyla süreci işçilerden kaçırmış durumdadır. Gece yarılarında imzaların atılması TABİB korkusundan kaynaklanmaktadır. Bütün işçiler kazanım olan şeyleri gururla kendi kazanımları, TABİB’in kazanımları olduğunu, göğsünü gere gere her yerde anlatmalıdır.

TİS’lerdeki oranlar korkunçtur. Sefalet sözleşmeleri yapılmıştır. TABİB olmasaydı daha düşük rakamlara imza atılacaktı. Bu kesindir.

Birkaç ay sonra işçiler bu TİS’leri yapan şube yöneticilerine hesap soracak. 2023’te ise işçileri bir ekonomik yıkım bekliyor. Üç haneli enflasyon rakamlarının olduğu bir ülkede, yüzde 20 zam alarak durumu idare edemezsiniz. Enflasyon farkı olmayan sözleşme satış demektir. Sıkışmış işçiler tepki verecektir.

Ne yapmalı peki? İki şey yapmak giderek önemli hale gelecektir. Kadro ve Ek Protokol mücadelesini yükseltmek için safları sıklaştırmak, taban örgütlenmesini kuvvetlendirmek, işyerlerinde işçilerin güçlenmesini sağlamak, bugün ayakta kalmak ve bizlerin yaratmadığı krize cevap vermek için en mantıklı ve mümkün yoldur.

El ele verip her belediyede, her birimde, şantiyede, işlikte, ofiste, her sendikada TABİB’i büyütmek anlamlı olacaktır.

Belediye işçileri her iş yerinde TABİB birimleri kurmalıdır.

Bu krizden, açlık girdabından, soygun düzeninden, sömürü çarklarından kurtuluşun tek çaresi gerçek sınıf õrgütlenmelerini yaratmak, onları güçlendirmek, işçiler arasında dayanışma ağlarını yaygınlaştırmaktır. Bundan başka çare yoktur.

Yağma yok , TABİB var!

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇARE TABİB!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin