CEVAHİR HASDEMİR’IN GENEL İŞ SENDİKASI ÖNÜNDE İLAN ETTİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba emekçi dostlarım,

Kartal Belediyesi önünden Adalet Yürüyüşüne başladığımızdan bugüne kadar, yol boyu gerek sosyal medyadan gerek telefonla bizlere destek veren birçok işçi arkadaşımız bize güç verdi. Aynı zamanda eleştirel yaklaşımlar da sergilediler. Hepsine teşekkür ediyorum. Ama burada derdimizin ne olduğunu ortaya koymaya çalışayım. Eğer bireysel çıkar derdinde olsaydık istanbul Anadolu Yakası 1 No’lu şube yönetiminde olan Yavuz arkadaşımla ben, orada görev süremiz boyunca kalmaya devam edebilirdik. Ama derdimiz ne koltuk, ne para, ne de şahsi çıkar.

Derdimiz, Türkiye’deki sendikal mücadelenin gelmiş olduğu olumsuz noktayı işçi adına olumlu bir noktaya çevirmek için mücadele etmektir. Çünkü şunu çok iyi biliyoruz ki İstanbul Anadolu yakası 1 nolu şubede Ataşehir ile Kartal’ı ayırırken adaletsiz ve eşitlikten uzak şekilde hareket eden sendika Genel Merkezi sadece bu uygulamayı bizim şubeye yapmadı. Aynı durumu çok yakın zamanda Diyarbakır’daki emekçi arkadaşlarımız da yaşadı.

Peki değerli emekçi kardeşlerim,

Sendikamızın üyesi işçi kardeşlerime buradan seslenmek istiyorum. Bize karşı yapılan bu yanlışlara ne zamana kadar sessiz kalacağız, bizler çıkıp bu yanlışı haykırmazsak, sizler çıkıp kendi bölgenizde yaşadığımız haksızlıklara karşı sesinizi yükseltmezseniz, birbirimize destek olup dayanışma sergileyemezsek nasıl düzelteceğiz bu yanlışlıkları. 

Biz işçilerin hakkını savunmak için kurulmuş ve onlarca insanın canı ile kanı ile bedel ödediği sendikalar biz işçilerin değil o koltuklara oturduktan sonra kendi bireysel çıkarlarının peşinden koşmaktadırlar. Çok fazla şey mi istiyoruz? İnsan onuruna yakışır bir ücret istemek suç mu, insanca çalışma şartları talep etmek suç mu, işçi demokrasisinin sendikamızın tarihi gelenekleri ve tüzüğüne uygun şekilde uygulanmasını talep etmek suç mu? 

Kayyum anlayışı nerede yapılırsa yapılsın demokrasi dışı bir anlayıştır, kişiden kişiye kurumdan kuruma değişmez.

Bizim verdiğimiz bu mücadeleyi yanlış olarak değerlendirenlere sesleniyoruz. Biz yanlış yapmıyoruz, sendikamızla bir derdimiz yok. Sendikayı kendi çıkarları doğrultusunda dizayn etmek için çabalayan sendika bürokratlarına karşıdır itirazımız.

DİSK Genel İş sendikasını sadece kağıt üzerinde, yüz binlerce ismin olduğu bir sendika olmaktan çıkarıp, genel merkezin keyfi tutumlarıyla yönetilir olmaktan çıkaran, tabanın derdi ile dertlenen, sorunlarını çözmek için mücadele eden sendikal anlayışı yeniden getirebilmek için mücadelemiz devam edecek, bedeli ne olursa olsun. 

Genel İş sendikası Türkiye’nin en köklü sendikalarindan biridir. Sendikayı gerçek amaçları doğrultusunda mücadeleci bir araç haline getirmek önemlidir. 

Burada herkese şunu soruyoruz. 

 Genel iş sendikası, işçilerin sendikası mı olacak, yoksa biz mi sendikanın işçileri olacağız.

 Biz haklıyız, biz kalabalığız ve biz kazanacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CEVAHİR HASDEMİR’IN GENEL İŞ SENDİKASI ÖNÜNDE İLAN ETTİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin