ÇİĞLİ İŞÇİLERİNDEN GENEL İŞ’E ÇAĞRI: SEÇİMLERİ YAPIN!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çiğli Belediyesi işçi temsilcileri, Genel İş Sendikası Genel Merkezi tarafından görevden alınmıştı. Genel İş Sendikası’nın tüzüğüne göre temsilcilerin görevden alınması durumunda iki ay içerisinde seçim yapılması gerekiyor. Çiğli Belediyesi işçileri iki ayı geçmesine rağmen seçimlerin yapılmadığını ifade ederken, “Sendika görevden alıyor. Seçim dahi yaptırmıyor. Bu nasıl iş?” diyerek tepki gösterdi. 

937 işçinin temsilcisiz bırakıldığını ifade eden Çiğli Belediyesi işçileri, “Genel İş 8 No’lu Şube ve Genel Merkez anti demokratik biçimde, işçilerin seçtiği temsilcileri görevden almakla yetinmedi şimdi de temsilcisiz bir süreci örgütlüyorlar. Sendikanın tüzüğüne uymama cesareti göstermelerinin nedeni, işçilerin atılan temsilcileri yeniden seçecek olması” dedi.

“Bahane ile işçileri görevden aldılar. Temsilci seçtirmeyerek işçileri sendika yönetimine, işverene karşı örgütsüz bırakıyorlar” diyen Çiğli Belediye işçileri, “Temsilci arkadaşlarımızın görevden anti demokratik biçimde alınması nedeniyle, kimse temsilci olmak istemiyor. Çünkü temsilci olunursa, sendikanın anti demokratik uygulamasıyla temsilci olacağını biliyorlar. İşçiler bugün bir an önce seçim istiyor. Sendika yönetimi ise kendi sendikal anlayışına uygun temsilci arıyor ama bulamıyor. Çünkü Çiğli Belediyesi işçileri demek mücadele demek, dostluk demek, yoldaşlık demek. İşçiler kendi iradesine dokundurmayacaklarını herkes gibi sendika da biliyor” dedi. 

İŞÇİLERİN TALEPLERİ HALA KARŞILANMADI

İşçilerin Çiğli Belediyesi’ne bağlı ÇİBEL A.Ş. ile disiplin sürecinin devam ettiğine de dikkat çeken işçiler, “Bazı işçi arkadaşlarımıza bir bazılarına iki-üç yevmiye ceza kestiler. Bunun ayrımını nasıl yaptıklarını da anlamış değiliz. Süreç devam ediyor. Çiğli Belediyesi, işçilerin üzerinde disiplin soruşturmasını kılıç gibi kullanıyor. İşçiler açıkça yapılan saldırılara karşı bir mücadele içerisindeyken işçileri temsilcisiz bırakmak, yenilgiye zorlamaktır. Yapılan ek protokolde bile atılan temsilci arkadaşlarımızla birlikte verdiğimiz mücadele sayesinde bir iki iyi gelişme oldu. Onun dışında işçilerin talepleri karşılanmış değil” dedi. 

Sendika yönetimi ve Çiğli Belediyesi’nin ortaklaştığını düşünen Çiğli Belediye işçileri, “Sendika işçinin iradesini temsilciyi görevden alarak gasp etti yetmedi ek protokolle perçinledi. İşçilerin talepleri dışında anlaşma yaptılar, işçilerine sahip çıkmadılar. Genel İş sendikası DİSK gibi mücadele tarihine yakışmayacak adımları sadece Çiğli’de değil, birçok şubeye müdahale ederek, görevden alarak göstermektedir. İşçiler kendisiyle birlikte mücadele edecek temsilciler istiyor. Sendika ve Belediye, işçilerin iradesinden korkmuyorsa, koysunlar sandığı görsünler sonucu” dedi. 

“Bizim tek isteğimiz seçimin olması ve yarım kalan hak arama mücadelesinin devamıdır” diyen Çiğli Belediye işçileri, “Buradan Genel İş merkezine, şube yönetimine, DİSK Bölge Başkanlığı’na ve diğer tüm şubelerimize sesleniyor: Bugün bizim başımıza gelen yarın hepiniz gelebilir. Demokratik bir sendika olmadan mücadele olmaz, ilerle olmaz. Bugün işçilerin iradesini gasp ettirmek, işçilerin davasına, ekmeğine, alın terine ihanet etmektir. Çiğli işçileri olarak son sözümüz şudur: Sandık gelsin, temsilcilerimizi seçelim. Seçilecek temsilciler ile mücadele edilecek daha çok alan var. Çiğli işçisinin sabrını zorlamayın. Ya temsilci arkadaşlarımızı göreve iade edin ya da seçime gidelim” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇİĞLİ İŞÇİLERİNDEN GENEL İŞ’E ÇAĞRI: SEÇİMLERİ YAPIN!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin