DİSK Başkanı GREV Kırıcı mı ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adana Çukurova Belediyesi işçileri ve temsilciler grev kararı aldı. Grev, birkaç saat sonra DİSK Genel İş ile işveren ortaklığı eşliğinde işçilere büyük baskı kurularak bitirildi. İşçiler, açlık ücretine mahkum edildi.

Seyhan Belediyesi işçileri grev kararı aldı. Sendika grevi uygulamadı. İşverenle birlikte grevi sonlandırmak için işçileri tehdit etti, sürgüne gönderdi, işten çıkarttı. İşveren amirleri ile sendika el ele verip işçi ve temsilcilere baskı kurdu. Grev süreci sonlandırıldı. İşçiler açlık sınırında çalışmaya mahkum edildi.

Çanakkale Belediye işçileri grev kararı aldı. Aynı hazin son onları da buldu.

DİSK Genel İş sendikasının marifetleri bunlar.

Genel İş daha önce Kadıköy, Maltepe görevlerini satmıştı.

Son dönemde ikisi Adana’da diğeri Çanakkale’de grev sürecine girmiş mücadeleleri bastırdılar. Sendika işverenin istediğini yaptı. İşçiler emeğini daha ucuza satmak ve açlık koşullarında hizmet üretmek zorunda kaldı.

 

DİSK Birleşik Metal’in Çimsetaş’ta yaptığı rezaleti herkes hatırlıyor.

DİSK Tekstil Sendikasının Urfa pratiği ortada. Uğur Tekstil işçilerinin yaşadıkları ortada. Sendika o kadar abarttı ki mahkemede işverene tanıklık edecek karar alçaldı. İşçiler kara listeye alındı. Sedat kardeşimiz iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

 

Genel İş, Birleşik Metal, Tekstil Sendikası hangi konfederasyonu bağlı?

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna. DİSK’e.

Konfederasyonun başkanı kim? Arzu Çerkezoglu.

Tüm bu mücadelelerde DİSK ve Arzu Çerkezoğlu ne yapmıştır.

Bu aymazlığı kural haline getiren sendikalara açık destek vermiştir. İşçiler kıyasıya mücadele ederken, onlar el ele, kol kola fotoğraflar vermişlerdir. Sosyal Medyada bu sendikalara destek açıklamaları yaptılar. Bir dakika bile işçilere, üye işçilere, aidat ödeyen işçilere destek vermediler. Bir dakika bile.

 

Çukurova, Seyhan, Çanakkale grev kapısındaydı, işçilerin eğilimi çetin yaşam koşullarına karşı işverenin dayattığı sefalet ücretine teslim olmamak, anayasal hakkı olan grev hakkını kullanmaktı.

 

Peki sınıf mücadelesi açından grev ne demektir? Bu konuda çok büyük ve zengin bir literatür var. Mutlaka okunmalı.

Peki grev kırıcılığı ne demektir. DİSK, nasıl oluyor da greve çıkan işçiye sahip çıkmaz, onu yıldırana sahip çıkar.

 

Grevler, işçi mücadelelerinin en önemli uğraklarından biridir. İşçilerin ekonomik ve sosyal hakları için başvurdukları mücadele biçimlerinden biridir. İşçilerin kan emici sistemin tüm rezilliklerini gördüğü coşkun bir andır. Dostu da düşmanı da bu mücadele içinde görür, kendini ve sınıfının gerçekliğini bu kavga içinde tanır.

Grevler, işçi sınıfının şeref madalyasıdır. Greve dil uzatan ihanetçidir, başarısızlığı için çalışan kim varsa ihanetçidir, görmeyen kim varsa işçi sınıfı düşmanıdır, etkili yetkili makamlarda oturup ses çıkarmayan kim varsa grev kırıcıdır.

Grevler, işçi sınıfının sömürü çarkından kurtuluşu uğrunda geçmesi gereken yollardan biridir.

Grev , işçileri fabrikada, üretim ve hizmet alanından sokağa döker. Grev işçileri ekonomik – toplumsal yaşamda özgür kılar, politikanın öznesi haline getirir. Bu gücü bizzat üretimi durdurarak, sistemi işlemez hale getirerek, verili düzene çomak sokarak yapar. İşçi sınıfının güç olduğu toplumun tüm kesimleri tarafından görülür.

 

Grev, işçilerin, bütün halkın ve bütün çalışanların hükümet görevlilerinin ve sermayenin boyunduruğundan kurtuluşu için düşmanlarıyla savaşmayı öğrendikleri okuldur.

Grev aynı zamanda eskiyi, sömürü sistemini, kapitalizmi olumsuzlayan; yeniyi, eşitliği, daha adil bir dünyayı kurmak için açılmış en önemli penceredir.

 

Şimdi soruyoruz? Greve sahip çıkmamak, işçileri cesaretlendirmemek, karşılaştıkları sorunları aşmaları için yardımcı olmamak, grev fonunu açmamak, sosyal mecralarda yayılmasına çalışmamak, bütün örgütsel kapasitesini grevin çıkarı için harcamamak grev kırıcılığı değil de nedir?

 

Grev kırıcılığı, greve çıkmaya hazırlanan işçilere baskı uygulayan küçük bürokratların elinden tutup, sırtını sıvazlayıp fotoğraf çektirmek değilse nedir?

 

Tüm bu uygulamalara imza atan DİSK ve Başkan’ı grev kırıcı değilse nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
DİSK Başkanı GREV Kırıcı mı ?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin