Genel İş : EL KALDIR EL İNDİR KURULTAYI

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

01 Ekim 2022 Cumartesi Ankara’ da sözde tüzük kurultay üzerine bildirgemiz.

 Biz, 23 Şubat 2019 tarihinde başta remzi çalışkan ve ekibi tarafından tüm engellemelere rağmen İstanbul Anadolu Yakası 1 Nolu şube seçimlerini kazanan şube yöneticileriyiz . O süreçte genel merkez ( Genel İş) buraya karşımızda çalışma yürütmesi için yöneticilerini göndermesinden tutun da, karşı listeye açıktan destek vermeye kadar her türlü ayak oyunlarıyla karşımıza dikilmişti .Ona rağmen seçimi kazandık göreve başladık.

 Başlar başlamaz devam eden 2 tane sözleşmemiz vardı. İlki Kadıköy, ikincisi Ataşehir.

Kadıköy’de süre azalmıştı sonlara yaklaşmıştı. Bizim ise ne olursa olsun haftalık çalışma saatini 40’a düşürme ve bunun neticesinde Cumartesi ve Pazar günü çalışanlara mesai verilsin talebimiz vardı. İşçi arkadaşlarımızın ve temsilci arkadaşlarında yoğun çabasıyla onu aldık, yanında seyyanen zam aldık v.s v.s.

 Sonrasında ise Ataşehir. Ordada aynı kazanımlari aldık. Fakat tamda bu süreçlerde genel iş genel merkezi ile ters düşmeye başladık. En basitinden grev kararinın belediyenin kapısına asma eylemini tüm işçiyle yaptık. Kalabalik bir şekilde. Genel merkezden ses yükselmeye başladı. Olmazzzzzz. Yahu neden olmaz? İşvereni kızdırmamak lazım gidin 5-10 temsilciyle asin gelin diyorlar. Olmaz diyoruz. Tamam neyse 50 kişi olsun diyorlar. Tabiki biz tüm işçiyi davet ettik. Binlerce işçiyle astık.

 Sonrasında Ataşehir belediyesinde isten atılan işçiler oldu. Ustelik bir tanesi Temsilci idi. Sube olarak orda eylemsellige başladık. Yine genel merkez yanımızda yok. Sizmisiniz eylem yapan. Hadiiii sizi olağan üstüne götüreyim de görün gününüzü. İyide neden? Nedeni basit; biat etmiyoruz. Böylelikle ilk olağan üstü seçimimize gittik . İlk seçimin üstünden daha 7 ay geçmişti.

 Genel merkez bu defa işverenle beraber öyle bir çalisma yaptilar ki biz kaybedelim diye, akıllara zarar. Tek tek veya guruplar halinde delegeleri çağırıp, tehditten tutun da şu listeye oy vereceksinize kadar bir ton hikaye. O seçimi de kazandık.

 Sonrasında yine toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşıyor. Belki de genel iş tarihinde hep ilklere imza atıyorduk bu anlamda.

 Toplu sözleşme taslağını işçinin hazırlaması ve onlardan gelen talepleri dikkate almak suretiyle tüm temsilci arkadaşlarımızla bereber işçiye gittik. İşçiden gelen talepleri inceledik, sonrasında Kadıköy, Kartal ve Ataşehir belediyelerinden 7’ şer temsilcisine oluşan taslak komisyonu ile beraber taslağimizi oluşturduk. Sozleşmeye de bu taslakla girdik. 3 belediyede birbirine  yakın zamanlarda başladı sözleşmeler. İlk Kadıköy başladı.

 Şimdi gelelim Kadıköy Grevine.

 İşverenle tüm görüşmelerimize rağmen ücret konusunda anlaşmaya varamadık .İşveren tarafı skalada diretirken biz taban ve yüzdelik dilimde ısrarcıydık. Taban ve yüzdelik dilimin ileriye dönük büyük bir kazanım olacağinin farkındaydık. Başından sonuna kadar dik ve kararlı bir şekilde hareket ettiğimiz temsilci ve işçi arkadaşlarımızla beraber GREV e çıkacaktık artık. Tabi bu süreçler yaşanırken Genel Merkez greve çikmamızı kesinlikle istemedi. Hatta yol kazası tabirini bu süreçte öğrendik. Israrla grevin olamayacağını vurguladılar.

 Dile kolay 16 yıl sonra Türkiye’de ilk kez bir belediyede grev olacaktı ve ilk kez taşeronlar yapacaktı bu grevi. Biz 3 gün grev yaptık. Peki genel merkez ne yaptı? 3 gün boyunca kapıda, karlı havada direnen, slogan atan işçilerin yanına 1 dakika bile gelmediler. Grev fonu yok dediler. Maddi manevi hiç bir şekilde grevi sahiplenmediler. Kadıkoy Belediyesi’nin 500 mt ilerisinde oturan Disk genel başkanı Arzu Çerkezoğlu bile tenezzül edip 10 dakika gelmedi. Daha önemli işleri vardı. Tıpkı Ataşehir’de işçiler işten atıldığı dönemde belediye başkanıyla açılışlara katılmak gibi.

 Grevi 2 günü genel başkan

la görüştük .O da bize belediye yönetimiyle görüştüğünü ve 6000 TL rakamını söyledi. şubeye gelip hesap yaptığımızda dedikleri gibi olmadığıni gördük. Birakin 6000’in 5500 TL bile değildi. Genel merkezden Çetin Çalışkan ise bu sözlesmenin bittiğini söyledi. Biz istesekte istemesekte imza atacaklarını söyledi. Şimdi kalkıp diyor ya bize küfür ettiler diye, inanmayın külliyen yalan. Hatta Çetin Caliskan işçi bize küfür etsin biz kabulleniyoruz dedi. Şahit de var Nevzat Karataş.

 Aynı şekilde greve daha saatler varken gelip Kartalı da satıp gittiler.

 Sonrasında ne mi oldu?

 Siz misiniz bizi dinlemeyip grev yapanlar. Hopp hadi bi olaganüstü seçim daha. İlk iki seçimde karşımızda olup kaybedenleri tekrar topladılar. Zaten hepsi kurşun asker gibi tetikte bekliyor. İmzalar toplandı yeniden olağanüstü seçim. Bu seferki seçim genel merkez açısından çok daha önemliydi. Remzi Çalışkan bu seçim benim için ölüm kalım savaşıdır diyordu. Ve nitekim öylede oldu. Sendika çevresinde bize destek vermesinler diye aramadıklari kişi ve kurum kalmadı. Hatta belediyelere delege isimleri bile gönderdiler. Her türlü argümanı kullandılar. Para teklif ettikleri delegeden tutun da senin yakınını ise alacağıza kadar her türlü çirkefleştiler. Ve az bir oyla kaybettik.

 Sendika tarihinde iki yıl içinde 3 defa seçim gören şube olarak tarihe geçtik.

 Hiçbir zaman sendika bürokrasisine biat etmedik. İşverene itaat etmedik. Sadece işçi için mücadele ettik etmeye de devam edeceğiz.

 Bizi ihraç etmelerinin sebeplerine gelecek olursak

 1.Göreve ilk geldiğimizden itibaren bazı noktaları sorguladık. Neydi bunlar? En basitinden neden 5 yıldızlı otellerde kalıyorsunuz dedik. Yazık günah işçinin parasını buralarda harcamayın dedik.

Sendikacıların maaşını normal bir işçi maaşına düşürün dedik. Fuzuli harcamalar yapmayın dedik.

 2.Biz sendikal bürokrasiye uymamiştik. Sinirsiz harcama yetkisi, lüks araba, belediye başkanlarıyla istediğin zaman gidip görüşme,bol para.

Ama sakın diyor işverenden şikayet gelmesin. Eğer işvereni kızdırırsan o da yukarıya söyler onlarda bize kızarlar.

 3.Grev yapmayacaksın

Basın açıklamasıyapmayacaksın.

İş bırakma eylemi yapmayacaksın.

İş yavaşlatma yapmayacaksın.

İşvereni kızdırmayacaksın

Eeee bildiğin kapıkulu olacaksın. İşte bizi ihraca götüren ana başlıklar bunlardı.

 Şimdi kamoyunun vicdanına bırakıyoruz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
5
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Genel İş : EL KALDIR EL İNDİR KURULTAYI

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin