Genel İş, Şirket İşçilerine Kadro İstiyor mu? Kadim FIRAT

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Genel İş Sendikası, TABİB’in KADRO ve İLAVE TEDİYE çalışmalarının yankı bulması nedeniyle, biraz da önünü kesmek için şubelere, üyelerinin büyük bir bölümünü oluşturan Belediye şirket işçilerini ilgilendiren “KADRO için işyerlerinde basın açıklaması yaptın” diye talimat gönderdi. Talimat diyoruz, çünkü şubelerin özgül ağırlığı yok. Kendi eylemini kurma özgürlüğü yok, işçilerin özgün sorunları için çalışmalar yapma hakkı yok. Genel Merkez ne derse onu yapma pratiği var sadece. Şube yöneticileri konfor alanlarını bozup, temsil ettikleri işçilerin haklarını savunmak için fazla bir şey yapmıyor. TİS mekaniğinde dönenip duruluyor. Ya da basın açıklaması varsa ona katılıyorlar. Yaratıcı bir çalışmayı şu ana kadar görmüş değiliz. Gelen talimatta Kadro ve İlave Tediye konusunda üyelerin işyerlerinde basın açıklaması yapmasını istiyordu. 

 Bazı işyerlerinde basın açıklamaları yapıldı. Alkışladık. “Doğru karar, sahiplenmesi gerekir” dedik. 

Aynı talimatta “bu ilk etap” deniyordu. İkincisini, ilk etaptan sonra planlayacağız diyorlardı, açıklamalarını bekliyoruz. Nasıl bir yol izleyeceklerini, asgari ücrete yakın ücret alan binlerce üyesi merak ediyor. Daha önemlisi hareket bekliyor aidat verdiği sendikasından. Öyle iş olsun diye değil, gerçekten etkili bir mücadele bekliyor.

 Belediye alanında üç yetkili sendikadan biri olduğu için ve yaklaşık 120 bin işçiden aidat aldığı için elindeki imkanlarla çok fazla şey yapabilir.  

 Miting, gösteri, basın açıklaması, sosyal medya çalışmaları, yayın kuruluşlarını harekete geçirebilir. Siyasi ve bürokrat kanatlarla görüşmeler yapabilir. “Şirket işçileri kadro almadı” tabusunu yıkabilir. Binlerce işçinin duygularını topluma aktarabilir. Gerçeği tüm çıplaklığı ile deşifre edebilir. Biz elimizden geldiğince yardımcı oluruz. Öngörümüz, TABİB ve belediye şirket işçilerinin kendi kıt imkanları ve cesur çıkışlarıyla yaptığı çalışmalar belli bir olgunluğa geldi, siyasiler şirket işçilerinin taleplerini dillendirmeye başladı, bir aşamada Cumhuriyet Halk Partisi devreye girdikten sonra adım atacakları yönünde. 

 Daha etkili mücadele bu alanda örgütlü diğer iki sendika (Belediye İş- Hizmet-İş ) ile tavizsiz şekilde “iyileştirme değil gerçek kadro istiyoruz” şiarı ile alanlara çıkarak, mitingler, güçlü sosyal medya çalışmaları örgütleyerek, gündem yaratarak siyaset üzerine baskı kurarak olur.

 562 bin belediye işçisi 3 sendikaya dağılmış durumda. Bu kesimler arasında bir ortaklık kurmadan ilerlemek olası görünmüyor sendikalar için.

 Genel İş, bunları yapar mı? Üyelerinin basıncına bağlı. Üyeler sendikalarını zorlarsa bu mümkün. Üyeler TABİB’e daha çok destek verirse bu mümkün.

 Bu bağlamda, sadece Genel İş üyeleri değil, 562 bin şirket işçisi, üye olduğu sendikaları bu konuda mücadeleye davet etmeli. Sıkıştırmalı. Görev almaları konusunda zorlamalı.

 562 bin işçi, bir şeyi daha yapmalı. Her yerde TABİB’i güçlendirmeli. TABİB, etkili işler yapıyor, yapmaya devam edecek. Sokak eylemleri, işyeri örgütlenmeleri, meclis görüşmeleri, sosyal medya çalışmaları başarılı bir şekilde ilerliyor. Çalışmalar her geçen gün daha fazla yankı buluyor. Her işçi  TABİB platformuna gönüllü olmalı. Kendi mücadelesini @tabibturkiye ile büyütmeli.

 Genel İş Sendikası üyesi tüm işçiler TABİB’e gönüllü olmalı. Kendilerini pasifize eden Sendika bürokratlarının sermayeyi kollayan politikalarına mahkum olmamalı. Kendi öz örgütlenmeleri olan TABİB hareketine katılmalıdır.

Aynı zamanda sendikasını mücadeleye çağırmalı. Seçim öncesi aktif pozisyon almasını sağlamalı.

Ve şunları sormalı:

Norm Kadro, İlave Tediye Hakkım için neden çalışmıyorsun?

 EYT çıktığında zorunlu olarak emekli edileceğim (696 ile geçenler), gelirim düşecek, buna nasıl göz yumuyorsun?

 İş güvencem yok, bir SMS ile işten atılıyorum. Ne yapacaksın?

 2018’den bu yana ücretim yüzde 50 düştü, neden sessizsin?

 Neden tayin hakkım yok?

 Neden 45 saat çalışıyorum? 

 Aynı işi yaptığım kadrolu işçilerle neden farklı hukuk’a sahibim. Eşit işe eşit ücret ilkesinin arkasında neden durmuyorsun?

 Neden ücretler enflasyon oranında arttırılsın, kayıplar giderilsin diye mücadele etmiyorsun? 

 Emeklilik prim, yaş ve gün sayısı düşürülsün demiyorsun?

 Vergi yükünü ben mi çekmeliyim diye sormalı. 

 Eğer Genel İş Sendikası, gerçekten üyesi Belediye Şirket İşçilerine kadro istiyorsa bu konuda kararlı ve kitlesel bir mücadele vermelidir. 

 Bütün bu konular sendikanın gündeminde olmalı ve seçim arifesinde olduğumuz, her toplumsal kesimin taleplerini / haklarını siyasetin gündemine soktuğu, seçim öncesi kazanım elde etmek için çırpındığı bir dönemde belediye şirket işçileri çıtayı yükseltmelidir. 

 Belediye işçileri, sendikalarını harekete geçirmeli. TABİB hareketinin tekerleğinin daha hızlı dönmesi içim mücadele etmeli. Bu ikili bir görev kıskançlıkla yerine getirilmelidir.

 Bu ikili görev yerine getirildiğinde, neoliberal politikalar sonucu iş yaşamının esnekleştirilmesinin, taseronlaştırılmasının önüne geçecek bir barikat kurulmuş olur. 

 Asgari ücret sınırına dayanmış ücretler yükselir, haklar kazanılır, milli gelirden emekçilere ayrılan bütçe artar. Her şey sermayenin isteklerine göre düzenlenmez. 

 Yeniden işçi baharı yaşanır.

 Bu adımların atılması tarihi bir sorumluluktur.

 

26 Ekim 2022

5
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Genel İş, Şirket İşçilerine Kadro İstiyor mu? Kadim FIRAT

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin