GERÇEK KADRO

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin her yerinden Belediye Şirket İşçileri (BİT) TABİB Platformu içerisinde ‘GERÇEK KADRO’ için konuşuyorlar, örgütleniyorlar. Neden gerçek kadro? Öncelikle iş güvencesi, eşit işe eşit ücret gibi temel insan haklarına işçi kimlikleriyle de erişmenin analarının ak sütü gibi helal olduğunun bilincindeler. Güvencesizlik iş yaşamlarının her anını, her alanını kapsamış durumda. Artık yeter diyorlar.

Bu yazı ne kadar haklı olduklarını, yakın zaman somut örneği ile aktarmak için yazıldı.

Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 3 Nolu Şube- ki TİS devam ederken atama yoluyla kurulmuş- ile Ataşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler devam ederken, 26.08.2022  tarihinde işçilere Genel İş 3 Nolu Şube tarafından şu mesaj atılmıştır.

Madde 71 Sona eren TİS Madde 71(BELEDİYEYE BAĞLI MÜDÜRLÜK VE BİRİMLERDE ÇALIŞMA DURUMU) aşağıdaki şekilde kabul edildi.

Ataşehir TİS 71. Madde geçirildiği hal:

“BELEDİYEYE BAĞLI MÜDÜRLÜK VE BİRİMLERDE ÇALIŞMA DURUMU Madde 71 İşçiden işveren tarafından işi ile ilgili bir değişiklik yapılmak istenildiği takdirde gerekli olan her türlü sertifika, ehliyet, mesleki yeterlilik belgesi, SRC, psikoteknik vb. belgelerin ücreti işverence karşılanır. İşçinin istihdam edildiği meslek kodu ve unvana istinaden kanuni olarak güncellenmesi, yenilenmesi veya değiştirilmesi gerekli belgelerin, sertifikaların ücreti işçi tarafından karşılanır.

…..”

Oysa ki aynı maddenin işçi tarafından onaylanan TİS Taslağındaki hali şöyledir.

“BELEDİYEYE BAĞLI MÜDÜRLÜK VE BİRİMLERDE ÇALIŞMA DURUMU

Madde 71

Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren işyerinde çalışan işçilerin fiilen yaptıkları görev, unvan, kadro ve pozisyonlarına uygun olarak ve işçi aleyhine bir değişiklik yapılmamak kaydıyla 60 gün içerisinde gerekli görev, unvan, kadro ve pozisyon değişiklikleri işverence yapılır.

Her işçi için, iş tanımına uygun olarak fiilen çalıştığı iş üzerinden meslek kodu düzenlenir ve iş tanımına uygun olarak fiilen çalıştığı bu meslek koduna göre ücret ve sosyal hakları ödenir. Bu konuda 6 üyeden oluşan bir komisyon kurulur. Bu komisyonun 3 üyesini işveren, 3 üyesi de sendika belirler.

İşçiden istenen her türlü sertifika, ehliyet, mesleki yeterlilik belgesi, psiko-teknik, src vb. belgeler işe alma dışında işverence talep edildiğinde söz konusu belgelerin ücreti işverence karşılanır.

Atanmış şube yönetimi TİS eliyle işçinin çalışma koşullarında, işçi aleyhine esaslı bir değişikliğe imza atıyor, taslaktaki hükmün tam tersi, işçi aleyhine bir maddeye imza atıyor işçiyi bırakın rızasını almak işverenin iki dudağı arasına hapsediyor ve bunu sadece bir mesajla, çok olağanmış gibi bildiriyor.

İşçi bu davranışa, yevmiyesinden, yani emeğinden kesip aidat verdiği kendi kurumu tarafından maruz kalıyor. Kendi var ettiğimiz kurumlarımız tarafından etkisizleştirilmek, sözümün elimizden alınması. Öfkemizi kabartıyor.

Ancak aymaz 3 Nolu şube bu konuda YARGITAY KARARLARI olduğunun, bu maddenin kanuna aykırı olduğunun farkında bile değil. O kadar gözlerini karartmışlar.

Ama YAĞMA YOK, TABİB VAR.

Bu sözleşme ile ilgili bütün işçi arkadaşlarımızı bilgilendireceğimizden, sorun yaşadıklarında yanlarında olacağımızdan işçilerin ve 3 nolu şubenin şüphesi olmasın.

Bu yazı; 1 Eylül 2022 deki görüşmeye bu bilgi ile katılmaları, söz konusu maddeyi TASLAK taki şekline dönüştürmeleri ve insanca yaşanacak ücreti sağlamaları için kısacası işçinin sendikası olduklarını unutmamaları ve “gerçek kadro” nun ne kadar elzem olduğunu bir kere daha hatırlatmak için yazıldı.

Yolumuz açıktır arkadaşlar

YAĞMA YOK TABİB VAR

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GERÇEK KADRO

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin