Güneş ufuktan şimdi doğar ÇALIŞALIM Arkadaşlar.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doktorların her zam döneminde ÇÖPÇÜLER bizden fazla alıyor dediği belediye işçileriyiz biz.

Dışarıdan görüneni söyledik ama içerisi tam bir emek sömürüsü aslında en azından DOKTORLAR ‘da bilsin istedik.

Aslında Özel sektöre göre biraz iyi durumdaydık 2017 başlarında İKTİDARIN Özelleştirme , Asgari Ücret Kölelik dayatmaları derken Cumhuriyet Halk partisinin TAŞERON ÇALIŞTAY’ında Bulduk kendimizi

Önce Veli AĞBABA , Sonra HAK-İŞ ‘ten Mahmut ARSLAN , Türk -İŞ ‘ten Ergün ATALAY , Sonrasında DİSK ‘ten Lastikçi Kani BEKO ve En son Kemal KILIÇDAROĞLU Kürsüden çok net ifadelerle TAŞERON KÖLELİKTİR , EMEK SÖMÜRÜSÜDÜR , 2.SINIF VATANDAŞLIKTIR diyordu.

Ak Parti İktidarının 1 Kasım 2015 Seçimlerinde TAŞERON ‘a KADRO Sözüne dem vurarak ne çalışmaymış bitmedi 2 yıldır demişti Veli AĞBABA

Derdimizi anlatacağım ama öncelikle sizi o gün’e kıssaca götürmek isterim.

BİZİ ASLA KANDIRAMAZLAR’

Taşeron işçilere kadro sözü verildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bir konuya dikkat çekmek isterim; kadro vereceğiz diyorlar. Bugün çok sayıda kamu kuruluşlarından yazılar gidiyor; ‘Taşeron sözleşmelerini 3 yıl yapacaksınız’ diye. Merak ediyorum, kadroyu yılbaşına kadar verecekseniz bu yazıları niye yazıyorsunuz?

Bizi asla kandıramazlar taşeron işçileri kadro alıncaya kadar mücadelesini vereceğiz. Onlarca yıldır kanayan bir yaradır. Taşeron işçisi 21’inci yüzyılın kölesi değil, taşeron işçisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu bir bireyi olmak durumunda ikinci sınıf vatandaş değil, birinci sınıf vatandaşı olmak zorundadır.”

SENDİKALAR VE İŞÇİ TEMSİLCİLERİ ORTAK BİLDİRGE HAZIRLADI

Taşeron İşçilik Çalıştayı”nın  sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, taşeron işçilik “21’inci yüzyılın modern kölelik düzeni” şeklinde nitelendirildi. En ağır işlerin taşeron işçilere yaptırıldığı kaydedilen bildirgede “Taşeron işçiler işin en ağırını yapmakta, ücretin ise en hafifini almaktadırlar” denildi.

HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, DİSK ve taşeron işçi temsilcilerinin üzerinde anlaştığı bildirgede, kamudaki taşeron işçilere kadro verilmesi istendi. Taşeron sisteminin iş cinayetlerini arttırdığını belirtilen bildirgenin tamamı şu şekilde:

“Kadro emekçilerin hakkıdır. Kamuda çalışan taşeron işçiler ayrımsız, şartsız derhal kadroya geçirilmelidir. Taşeron işçilik, bugün milyonlarca yurttaşı doğrudan ilgilendiren toplumsal bir yaradır. Kamuda çalışan yüz binlerce taşeron işçisine verilen kadro sözleri yerine getirilmemiştir. Son dönemde taşeron işçilikle ilgili olarak siyasal iktidar tarafından çeşitli çalışmalar sürdürülmekte, ancak bu çalışmalar konunun doğrudan tarafları olan sendikalar, işçiler ve uzmanlarla paylaşılmamaktadır. Bu ortamda CHP öncülük yaparak, böylesi bir sorunun doğrudan taraflarıyla ortak ele alınması gerektiği inancı ile emekçileri ve emek örgütlerini bir araya getirmiştir.

CHP Emek Büroları tarafından düzenlenen Taşeron İşçilik Çalıştayı, taşeron işçilerin merakla ve umutla beklediği çözüme katkıda bulunmak için, 18 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK ve taşeron işçi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştayda taşeron işçiler, sendikacılar, akademisyenler, siyasetçiler ve gazetecilerden oluşan katılımcılar, taşeron sisteminin sorunlarını, çözüm yollarını ve konuya ilişkin taleplerini ifade etmişlerdir. Çalıştay katılımcıları ülkemizdeki taşeron işçilik sorununun çözümü için aşağıdaki hususlarda ortaklaşmışlardır:

‘TAŞERON SİSTEMİ ÇALIŞMA YAŞAMINI KURALSIZLAŞTIRIYOR’

– Taşeron işçilik sistemi, 21. yüzyılın modern kölelik düzeni anlamına gelmektedir. Taşeron işçisi alt işverende süreli sözleşmeli olarak çalışmaktadır. Bu sistem ile işçilerin emeği, ucuz ve güvencesiz şekilde sömürüye açık hale getirilmektedir.

– Taşeron işçilik sistemi, çalışma yaşamını kuralsızlaştırmaktır. Taşeron işçilerin örgütsüz olması, haklarının gasp edilmesine, ücretlerinin düşük olmasına, çok uzun çalışma sürelerine ve çalışma şartlarının ağırlaşmasına neden olmaktadır.

‘KAR HIRSI İŞÇİ HAYATININ ÖNÜNE GEÇİYOR’

– Taşeron işçiler işin en ağırını yapmakta, ücretin ise en hafifini almaktadırlar. Aynı işyerindeki diğer çalışanlarla eşit işi yapmalarına rağmen eşit ücreti alamamakta ve ayrımcılığa uğramaktadırlar. Taşeron işçilerin önemli bir sorunu da düzenli ücret alamamalarıdır.

– Taşeron işçilik sistemi, iş cinayetlerini arttırmaktadır. Kâr hırsı, işçilerin hayatının önüne geçmekte ve işçilerin en temel hakkı olan yaşam hakkı göz ardı edilmektedir.

‘İŞÇİLER YILLARDIR OYALANIYOR’

– Taşeron işçiler, kadrolu işçilerin yararlandığı sosyal haklardan yeterince yararlanamamaktadır. Kadrolu çalışanlara verilen yakıt, ulaşım, aile ve çocuk, yemek gibi sosyal hakların tamamı taşeron işçisine verilmemektedir.

– Kamuda çalışan taşeron işçiler yıllardır kadro vaadi ile oyalanmakta, ve adım atılmamaktadır. Taşeron işçiler için 6552 sayılı kanunla örgütlenmenin ve toplu iş sözleşmesi yapmanın önü açılmış olsa da kadro sorunu çözülememiştir. Son dönemde çözüm söylemleri yeniden dile getirilmeye başlanmış, yıl sonuna kadar sorunun çözüleceği ifade edilmiştir. Ancak yapılan çalışmalar paylaşılmasa da, çözüm olarak kadro değil, yeni bir çalışma statüsü ve üç yıl süreli “özel sözleşmeli personel” gibi formüller hazırlandığı haberleri basın yayın kuruluşlarında yer almaktadır. Kadro sözünü içermeyen, kamuda istihdamı garanti altına almayan hiçbir formül, taşeron işçisinin sorununu çözmeyecektir. Sözü edilen formüller taraflarca da kabul edilmemektedir. Taşeron işçiler, kamuda işçi olarak kadrolu istihdam edilmelidir.

– Kamu hizmeti sürekli bir hizmettir, çalışanlar da sürekli çalışmalıdır. Kamu hizmetinin sürekli olduğu göz önüne alınarak, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan geçici işçiler de hak kaybına uğramaksızın, çalıştıkları işyerlerinde kadroya alınmalıdır.

‘TAŞERON İŞÇİLERİN KADROLU ÇALIŞMASI BİR HAKTIR’

– Devlet, ucuz işgücü ve güvencesiz çalışma rejimini sürdüren değil, bunu önleyen olmalıdır. Kamu hizmeti, piyasa işleyişine terk edilemez. Kar hırsı kamu hizmetinin önünde engeldir.

– Taşeron işçilerin kadrolu çalışması bir haktır. Kadro hukuken kazanılmış hakları ile birlikte değerlendirilmeli, kadroya geçişte tüm kazanılmış haklar korunmalıdır. Kamuda çalışan taşeron işçiler ayrımsız, şartsız derhal kadroya geçirilmelidir. Taşeron işçisine verilecek kadro, emekçilerin hakkıdır.

– Kamuda taşeron işçi sorununun çözümü, özel sektördeki taşeron işçiler bakımından da örnek teşkil etmelidir.

Buraya kadar okuduysanız tüm bunlardan sonra 2018 Nisan ayında AK Parti İktidarı KADRO MÜJDESİ verdik diyerek 696 Sayılı KHK ile 900 Bin Kamu işçisine KADRO verdiğini söyledi .

Ne bu çalıştay’da konuşan siyasetcilerden , ne sendikalardan tek bir itiraz olmadı .

450 Bin BELEDİYE İŞÇİSİ 1 Gecede KADRO Verdik denilerek Belediye Şirketlerine aktarıldık.

Tüm SERMAYESİ Belediyenin olan Şirkette TAŞERON Olduk .

Nasıl olduğunu sormayın yapanlarda bilmiyor 4.5 yıldır soruyoruz mahkeme mahkeme geziyoruz .

İLAVE TEDİYE Hakkımız ,ASGARİ Ücret Çarpanlarımız , Güvenceli Çalışma Beklentimiz hepsi uçup gitti.

Bırakın 2.Sınıfı 3 -4 .Sınıf vatandaş olduk.

İcralar , Kira Artışları , 2. ve 3.İş yapmalar , Yorgunluk , Sefalet hepsi etrafımızda dolanıyor ak baba gibi .

Yüz Binlerce BELEDİYE İŞÇİSİ İktidarından , Muhalefetine bunların paydaşı ve ortakları Sendika Ağalarına ÖFKELİ .

Bu Öfkeyi bastıracak Yönetici kadroları olmayınca yangın her geçen gün BÜYÜYOR.

İşçinin Mutfağında ki Yangın hepinizi yakabilir , taban ‘da görünen o .

Güneş ufuktan şimdi doğar ÇALIŞALIM Arkadaşlar.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Güneş ufuktan şimdi doğar ÇALIŞALIM Arkadaşlar.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin