Kadro İçin Alanlardaydık

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TABİB’in Adana’da kadro için yaptığı basın açıklamasının metni

Merhaba Dostlar

Bizler, Türkiye’nin bütün yerel yönetimlerinde hizmet üreten 573 bin belediye şirket işçisiyiz. Kamunun daha sağlıklı işlemesi, halkın daha rahat etmesi için gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur demeden çalışan işçileriz. Her türlü zorluğa göğüs gerip işimizi yapmaya, halkımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başkalarına yardımcı olmaktan da kıvanç duyuyoruz.

Fakat emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Aynı kurumda, aynı işi yaptığımız arkadaşlarımız ile aynı haklara sahip değiliz. İçimizi söküp geçen ayrımcılıklara maruz kalıyoruz. Belediyelerin ikinci sınıf işçileriyiz. 

2018’de Kanun Hükmünde Kararneme ile taşeron şirketlerden, kadro aldatmacası ile belediye şirketlerine geçirildik. Verilen sözler tutulmadı. Asgari ücretin katları ile çalışan işçilerdik, bir gecede asgari ücret farklarımız silindi. 5 yıl sonra hepimiz açlık sınırında ücretlerle geçinmek zorunda bırakıldık. Yoksulluğun dibine sürüklendik.

Bu kötü gidişe sendikalar ve siyasi partiler suskun kaldı, yanımızda yer almadı, dertlerimize dert olmadı.

Fakat biz de boş durmadık, haklarımız için yola çıktık. Türkiye’nin her yerinde örgütlenmeye ve bu zulme karşı itiraz etmeye başladık. Hangi sendikadan olursak olalım, hangi partiden olursak olalım, hangi topluluktan olursak olalım, farklılıklarımıza rağmen ekmeğimiz için bir araya geldik ve haklarımız için örgütlendik.

Peki ne istiyoruz? Taleplerimiz nettir. İnsanca yaşama ve çalışma koşullarına sahip olmak istiyoruz ve bunu ayrımsız, kayıtsız, şartsız her işçi için istiyoruz.

Gerçek kadrolu istihdam

Norm Kadro

Güvenceli iş

52 günlük ilave tediye,

Haftalık 40 saat çalışma,

6 ayda bir güncellenecek gerçek enflasyon oranında zam,

Zorunlu emekliliğin kaldırılması

Tayin hakkı istiyoruz.

Bir kere daha söyleyelim güvenceli ve kadrolu çalışmak istiyoruz. Çünkü belediye şirket işçiliği kadro değildir, taşeronluktur, köleliktir. Köle olmayı kabullenmeyeceğiz.

Buradan hükümete sesleniyoruz. Verdiğiniz sözü tutun, derhal 573 bin belediye şirket işçisini kadroya alın.

Buradan muhalefete sesleniyoruz. Bizi duymazdan görmezden gelmeyin. Birikmiş sorunlarımız var. Ve bunların dile gelmesini sağlayın.

573 bin işçi yakınlarıyla birlikte birkaç milyon insan ediyor. Oy kullanacağız. Sesimizi duymayanları biz de duymayacağız. Hükümet getirecek, hükümet götürecek kadar güçlüyüz. Herkes hesabını buna göre yapsın. Belediye işçisinin canı burnunda ve bu koşullarda çalışmak istemiyoruz.

Hangi belediyede çalışırsak çalışalım, sorunlarımız ortak, taleplerimiz ortaktır. Birbirimize sırt çevirmeden bütün belediye işçileri olarak birleşelim ve haklarımızı kazanalım.

Birleşen işçiler yenilmezler!

TABİB

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadro İçin Alanlardaydık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Pravda gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin